امنیت یک ساختمان چگونه تامین میشود؟


1398/12/25 10:26:38 ق.ظ

امنیت ساختمان و محل سکونت جزو موارد مهمی است که ساختمان ها و برج های مسکونی باید به دقت به آن توجه کنند. با توجه به میزان بالای تعداد واحد های مسکونی در یک برج و رفت و آمدهای بسیار زیاد، استفاده از سیستم های کنترل تردد میتواند علاوه بر امنیت ساختمان، ورود و خروج افراد را نیز ثبت نماید. در صورتی که هر فرد ناشناس یا غریبه ای قصد ورود به ساختمان را داشته باشد باید قبل از آن از طریق سیستم کنترل تردد شناسایی و بعد از تایید شدن اجازه ورود به به ساختمان را داشته باشد در غیر این صورت به هیچ عنوان نمیتواند وارد ساختمان شود. سیستم های کنترل تردد با ارزیابی اطلاعات ورود شامل گذرواژه‌ ها، شماره شناسایی شخصی (PIN)، اسکن های بیومتریک، علائم امنیتی یا سایر عوامل تأیید اعتبار، وظیفه مهم تأیید هویت و کنترل هوشمند تردد را انجام می دهند. سیستم های کنترل تردد چند عاملی، که نیاز به دو یا چند عامل برای تأیید اعتبار دارند، اغلب بخش مهمی از لایه های نظارتی و دفاعی تجهیزات کنترل تردد را تشکیل می دهند.

سیستم های کنترل دسترسی به سیستم هایی گفته میشود که وظیفه اصلی انها برقراری امنیت است. این امنیت ممکن است برای یک مکان مانند منزل یا اداره و یا برای یک گاو صندوق باشد. سیستم کنترل دسترسی بر مبنای یک رمز عبور یا کارت هوشمند، یا یک معیار تشخیص هویت کار می کند. این معیار می تواند اثر انگشت، تشخیص چهره یا تشخیص کف دست باشد. هنگامی که هویت فرد احراز شد، دسترسی به مکان یا شیء مورد نظر از طریق باز شدن گیت، درب و یا بالا رفتن یک اهرم امکان میابد.

 هدف کنترل دسترسی این است که اجازه ورود به ساختمان یا دفتر را فقط به کسانی که مجاز به حضور در آن هستند، داده شود. قفل اتوماتیک همراه با کلید از وسایل استاندارد برای کنترل تردد بوده اند اما در عصر حاضر شرکت ها می خواهند تمام ورودی ها و خروجی ها و رفت و آمدها را تحت نظر گرفته و کنترل کنند، اما آنها همچنین می خواهند راهی برای نظارت و مدیریت دسترسی داشته باشند. کلید ها اکنون اطلاعات را به سیستم های کنترل دسترسی الکترونیکی مبتنی بر کامپیوتر منتقل کرده اند که دسترسی سریع و راحت به افراد مجاز را می دهد در حالی که دسترسی به موارد غیر مجاز را رد می کنند.
در اینجا اشاره ای به سیستم های کنترل تردد مورد استفاده در ساختمان ها داریم. این سیستم ها براساس طراحی فضاهای داخل و خارج ساختمان پیاده سازی می شوند و برای این موضوع نیاز به توضیح دقیقی از محل درب های ساختمان و معابر مهم مثل ورودی های ساختمان و اتاق نگهبانان و... داریم. واین سیستم ها را میتوان به 4 جز اساسی تقسیم کرد.
1. اختیار یا اعتبار ورود
2. Reader
3. ورودی ها
4.متعلقات درب

کنترل تردد ساختمان

اختیار یا اعتبار ورود

درواقع همان مولفه تشخیص هویت افراد که میتواند به شکل رمز عبور یا کارت یا اثر انگشت افراد یا.. باشد.

Reader

این آیتم میتواند همان کارتخوان ها، که میتوانند کارت های مغناطیسی یا باركد را میخوانند، باشد.
اغلب این کارت ها با استفاده از تکنولوژی RFID که در این کارت خوانها قرار گرفته عمل شناسایی را انجام می دهند.

  • سنسورهای اثر انگشت یا... باشد.
    • یا میتواند یک صفحه کلید برای وارد کردن رمز عبور افراد باشد.

ورودی ها


تجهیزات کنترل تردد که انواع مختلفی دارد و در سه دسته اصلی قرار می گیرند
1. درب های ساختمانی
2. راهبند های مورد استفاده در پارکینگ ها
3. درب های گردان که به طور معمول در مترو، فرودگاه، استادیوم و... مورد استفاده قرار می گیرند.

 برای انتخاب بهترین نوع دستگاه های کنترل تردد باید به نکات زیادی مانند میزان هزینه، نوع گیت، میزان حساسیت کار و میزان نیاز به امنیت توجه کرد، اما مهم ترین نکته این است که قبل از هرچیز با کارشناسان   مجرب گفت و گو کنید  021-85530و تحقیقاتی را در این زمینه انجام دهید تا بهترین نوع دستگاه را متناسب با نیاز خود خریداری کنید.